Aktuality

Silné požáry zasáhly Itálii a Řecko, sucho celý Balkán

Silné požáry zasáhly centrální a jižní část Itálie. V zemi propuklo téměř 30 požárů, téměř polovina jich byla založena úmyslně. Nejvíce jich zasáhlo právě ostrov Sicílie, kde teploty dosahovali rekordních 44°C. Situaci znepříjemňuje fakt, že země trpí dlouhodobým suchem a proto vzniku a šíření požárů nic nebrání. Mírná změna nastane dnes, kdy by se mělo začít pomalu ochlazovat a dokonce se předpovídají i přeháňky a bouřky.

 

Nejen Itálie, ale i Řecko se trápí s rozsáhlými požáry, především na Peloponésu. Vzniku požárů v podstatě nic nebrání – teploty překračující 40°C, dlouhodobé sucho, a vítr, který znepříjemňuje práci hasičům. V noci a během dne dostali některé požáry pod kontrolu. Změna nastane během zítřka, kdy se v zemi začne pomalu ochlazovat.

 

Problémy také hlásí i ostatní balkánské státy. Rekordní vedra ( přes 40°C) zasáhly Srbsko,Bulharsko … A celý Balkán trpí suchem, i nedostatkem pitné vody. V některých zemích zakázali používání vody pro zavlažování zahrad, na plážích zastavili vodu ve sprchách atd. Např. na chorvatském poloostrově Istrie téměř vyschla přehrada Butoniga, která zásobuje tuhle oblast pitnou vodou.

 

V dalších dnech by se mělo na celém Balkáně ochladit, a měli by dorazit i nějaké přeháňky, bouřky.


Zdroje dat: ceskatelevize.cz , novinky.cz

Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Počasí

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí